Dr n. med. Piotr Rusek

Nowocześnie wyposażony gabinet okulistyczny oferuje diagnostykę chorób oczu dzieci i dorosłych.

Zaćma wtórna
Zaćma wtórna, czyli zmętnienie torebki tylnej powstaje w oku, które wcześniej było operowane z powodu usunięcia zaćmy i wszczepienia sztucznej soczewki. Pojawienie się zmętnień w obrębie torebki tylnej wynika z migracji komórek nabłonkowych i nie jest traktowane jako powikłanie po zabiegu zaćmy, tylko jako naturalny przebieg leczenia schorzenia podstawowego. Zaćma wtórna może mieć również związek z chorobami metabolicznymi np. cukrzycą i niedoczynnością przytarczyc, z wysoką krótkowzrocznością i wrodzonymi wadami siatkówki, atopowym zapaleniem skóry, czy też urazami lub stanami zapalnymi gałki ocznej.
Objawy towarzyszące zmętnieniu torebki tylnej to obniżona ostrość widzenia i czułość na kontrast, olśnienia i podwójne widzenie w oku.
Na przestrzeni ostatnich lat ilość zmętnień torebki tylnej po zabiegu zaćmy sukcesywnie zmalała, a to za sprawą stosowania coraz lepszych rodzajów soczewek o odpowiednich kształtach, ostrych brzegach, wysokiej jakości technik operacyjnych.
W naszej Pracowni Laserowej wykonujemy zabieg laserem Nd: YAG, tzw. kapsulotomię, która jest wykorzystywana zarówno w zmętnieniu torebki tylnej, jak też w obkurczeniu torebki przedniej, określanej jako capsulophimosis.