Dr n. med. Piotr Rusek

Nowocześnie wyposażony gabinet okulistyczny oferuje diagnostykę chorób oczu dzieci i dorosłych.

Retinopatia cukrzycowa

Pacjenci chorujący na cukrzycę powinni być pod stałą opieką okulistyczną, wykonywać badania kontrolne 2 razy w roku, a w przypadku rozwiniętych zmian cukrzycowych nawet co 3 miesiące. Głównym czynnikiem ryzyka chorych z cukrzycą jest RETINOPATIA CUKRZYCOWA, spowodowana uszkodzeniem naczyń krwionośnych siatkówki w wyniku utrzymywania się podwyższonego stężenia glukozy we krwi. Początkowe stadium choroby może przebiegać bez dolegliwości, dlatego ważne jest uchwycenie pierwszych objawów w celu podjęcia skutecznego leczenia. Wraz z wydłużaniem czasu trwania choroby wzrasta ryzyko utraty wzroku, aż do ślepoty. Najbardziej charakterystyczne zmiany na dnie oka towarzyszące retinopatii cukrzycowej to tętniakowate poszerzenia małych naczyń krwionośnych, małe i większe krwotoczki, złogi tłuszczowe, ogniska „kłębków waty” lub tworzenie się nowych, niepełnowartościowych, kruchych naczyń. W celu potwierdzenia tej jednostki chorobowej nasz Gabinet oferuje poza badaniem dna oka oraz ostrości widzenia, dodatkowe, specjalistyczne badania obrazujące szczegółowo stan siatkówki tj. optyczną koherentną tomografię OCT lub Angio-OCT.

Odwarstwienie siatkówki

To oddzielenie się siatkówki od struktury oka, objawiające się przebłyskami, mętami w oku, zamgleniem i stopniowych zaburzeniem pola widzenia. Głównym czynnikiem sprawczym jest wiek pacjenta, jak również urazy, choroby zwyrodnieniowe siatkówki, zapalenia siatkówki i zespoły wysiękowe. Jest to jeden z najgroźniejszych problemów, gdyż może powodować całkowitą utratę wzroku. Czas interwencji od pierwszych objawów jest bardzo istotny. Leczenie odbywa się laserowo, bądź operacyjnie. W naszych Gabinecie wykonujemy laserokoagulację siatkówki, jak również oferujemy specjalistyczną wizytę kwalifikującą do zabiegu chirurgicznego tj. witrektomii, którą można wykonać w ramach NFZ w Szpitalu Specjalistycznym w Gorlicach.

Stany zapalne oka

Najczęściej stany zapalne oka dotykają spojówkę, rogówkę, twardówkę lub tęczówkę. Zapalenie spojówki wywołują ropne bakterie, kurz, chemikalia, dym papierosowy, promieniowanie. Często rozpoznaje się także alergiczne zapalenie spojówek, związane z obecnością czynnika uczulającego w otoczeniu. Zapaleniom rogówki często towarzyszy pojawienie się drobnoustrojów chorobotwórczych- bakterii, grzybów, pierwotniaków lub wirusów. Tego typu zapalenia mogą być zaraźliwe. Zapalenia tęczówki mają swoje źródło w urazach, różnych stanach chorobowych, czy alergiach. Natomiast zapalenie twardówki przeważnie występuje w stanach obniżonej odporności, na skutek chorób autoimmunologicznych lub ogólnoustrojowych.
Objawy towarzyszące tym zapaleniom to najczęściej ból oka, zaczerwienienie, uczucie ciała obcego, łzawienie, pojawienie się wydzieliny, światłowstręt i obniżona ostrość widzenia. Preferowane leczenie tego typu dolegliwości to leczenie farmakologiczne.

Stany zapalne brzegów powiek powstają w wyniku zablokowania gruczołów tarczkowych (gruczołów Meiboma) przez infekcję lub nadprodukcję wydzieliny. Gruczoły łojowe, znajdujące się po wewnętrznej stronie powiek regularnie produkują łojową wydzielinę, która w wyniku mrugnięcia powieką jest równomiernie rozprowadzana po powierzchni pokrytej warstwą łez. Jeżeli gruczoły są zatkane, film łzowy traci stabilność, a powierzchnia oka wysycha. Pojawia się wówczas zaczerwienienie oczu, zasychająca wydzielina oraz pieczenie. Leczenie zapalenia brzegów powieki zależy od czynnika, który wywołał chorobę. Ponadto powodzenie leczenia zależy w dużym stopniu od właściwych czynności pielęgnacyjnych.
Podczas wizyty konsultacyjnej w naszym Gabinecie pacjent zostanie właściwie zdiagnozowany, jak również pouczony z zakresu odpowiedniej pielęgnacji brzegów powiek, dostosowanej do przyczyny objawów.

Guzki zapalne powiek
Jęczmień to określenie ostrego, miejscowego zakażenia powiek, powstałego w wyniku zaczopowania ujścia mieszków włosowych rzęs oraz zakażenia gruczołów łojowych (jęczmień wewnętrzny) lub rzęskowych (jęczmień zewnętrzny). Często jęczmień wywołany jest przez zakażenie gronkowcami lub inne drobnoustroje chorobotwórcze. Do czynników ryzyka rozwoju jęczmienia przyczyniają się zaburzenia czynności gruczołów Meiboma, przewlekłe zapalenie brzegów powiek, a nawet trądzik różowaty. Leczenie opiera się na stosowaniu okładów rozgrzewających i masażu powiek. Miejscowo podaje się antybiotyki w postaci kropli ocznych lub maści. Gradówka to guzek powstały z przewlekłej postaci jęczmienia. Jest to miejscowe, przewlekłe zapalenie o charakterze ziarniniaka tłuszczowego. Leczenie gradówki ma charakter chirurgiczny. Możliwe jest również leczenie polegające na podawaniu do gradówki zastrzyków zawierających kortykosteroidy. Nasi specjaliści wykonują zabiegi chirurgiczne w ramach NFZ w Szpitalu Specjalistycznym w Gorlicach.

Urazy oka
Urazy oka to uszkodzenia tkanek oka, do których dochodzi najczęściej w wyniku działania czynników zewnętrznych. Uraz mechaniczny może wywołać uszkodzenie zamknięte typu stłuczenie, erozja rogówki czy rana warstwowa lub uszkodzenie otwarte np. pękniecie gałki, ciało obce czy rana wlotowa lub wylotowa. Najczęstsze urazy to jednak drobne uszkodzenia: ciała obce pod powieką, w rogówce lub erozje nabłonka rogówki. Niestety tym lekkim urazom towarzyszy najczęściej silniejszy ból niż przy urazach, których konsekwencją jest utrata wzroku. W przypadku urazu oka nasz specjalista przeprowadza wywiad z pacjentem, dokonuje oględzin oka, bada je w za pomocą lampy szczelinowej, ocenia ostrość wzroku oraz ciśnienie wewnątrzgałkowe. Podczas wizyty istotne jest również zbadanie wewnętrznej strony powieki górnej i dolnej, ponieważ może się tam znajdować ciało obce, wymagające usunięcia. Poważniejsze urazy oka wymagają wykonania badania dodatkowego typu USG.