Dr n. med. Piotr Rusek

Nowocześnie wyposażony gabinet okulistyczny oferuje diagnostykę chorób oczu dzieci i dorosłych.

Zaćma
Zaćma (katarakta) to zmętnienie soczewki znajdującej się w oku, które jest główną przyczyną ślepoty na świecie. Jest najczęściej wynikiem naturalnego procesu starzenia się, rzadziej może być spowodowana urazem oka, pewnymi chorobami a nawet stosowaniem niektórych leków. Przebiega bezboleśnie i może w początkowych stadiach nie dawać zauważalnych objawów.

Jakie są objawy zaćmy?
Sygnałem świadczącym o początkach zaćmy może być konieczność częstej zmiany okularów lub problemy z dobraniem odpowiedniej korekcji. Chory widzi jak przez mgłę, ćmę – stąd nazwa tej choroby. Często skarży się na olśnienie, szczególnie uciążliwe wieczorem przy prowadzeniu samochodu. Czasem, gdy zaćma dotyczy jądra soczewki, pacjent zaczyna czytać bez okularów a do dali potrzebuje szkła tzw. “minusowe”. W miarę postępu zaćmy pogarsza się ostrość widzenia z daleka i z bliska.

Leczenie zaćmy
Zmętnienie soczewki jest nieodwracalne i nie można go zlikwidować za pomocą diety czy zabiegów laserowych. Zaćmę możemy leczyć tylko operacyjnie. Operacja polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu sztucznej, o odpowiedniej dla chorego wartości optycznej. Od kilku lat nastąpił ogromny postęp w zakresie technik operacyjnego leczenia zaćmy. Nie powinno się czekać, aż zaćma stanie się dojrzała. Zabieg jej usunięcia należy wykonać wtedy, kiedy utrudnia ona normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, przeszkadza w pracy. Dla pacjentów chcących skorzystać z komercyjnych zabiegów zaćmy Gabinet Okulistyczny przygotował specjalistyczną wizytę kwalifikującą do zabiegu zaćmy z uwzględnieniem szczegółowego wywiadu, badania ostrości wzroku, pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego, autorefratokeratometrii, pachymetrii i gęstości komórek śródbłonka, badania w lampie szczelinowej przedniego odcinka i dna oka po rozszerzeniu źrenic, USG oka typu A, OCT plamki, laserowego pomiaru mocy soczewki wewnątrzgałkowej).
Gabinet Chirurgii Jednego Dnia działający przy Gabinecie Okulistycznym Dr. Ruska oferuje zabiegi zaćmy z uwzględnieniem najwyższej jakości soczewek wewnątrzgałkowych sprowadzanych od światowych, renomowanych producentów.

Metoda leczenia
Najbardziej nowoczesną metodą operacji zaćmy jest fakoemulsyfikacja. Polega na rozdrobnieniu zmętniałej soczewki, a następnie usunięciu mas soczewki z pozostawieniem jej torebki. Do pozostawionej torebki wszczepia się sztuczną soczewkę. Całą operację wykonuje się poprzez małe nacięcie oka (poniżej 3 mm).