Dr n. med. Piotr Rusek
Nowocześnie wyposażony gabinet okulistyczny oferuje diagnostykę chorób oczu dzieci i dorosłych.
Leczenie rozpoczyna się od fazy nasycenia w postaci jednego wstrzyknięcia na miesiąc przez 3 kolejne miesiące, po których następuje faza podtrzymująca, w czasie której należy co miesiąc kontrolować ostrość wzroku pacjenta. Preparat należy podawać, jeżeli u pacjenta wystąpi utrata ostrości wzroku przekraczająca 5 liter tablicy ETDRS lub jedną linię na tablicy Snellena.
Procedura podawania leku musi być powtarzana do czasu osiągnięcia całkowitego zaniku patologicznych naczyń, co stwierdza się wykonując OCT (optyczną tomografię oka), oraz w razie potrzeby angiografię fluoresceinową.
Zwyrodnienie plamki żółtej, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (ang. Age-related Macular Degeneration).
Postać wysiękowa zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD polega na obecności nieprawidłowych naczyń pod siatkówką.
Jedną z nowoczesnych metod leczenia jest podanie do ciała szklistego (wysoko uwodniona tkanka za soczewką, wypełniająca 4/5 objętości oka, sąsiadująca z siatkówką) leków hamujących powstawanie patologicznych naczyń krwionośnych (tzw. leki antyangiogenne- np. LUCENTIS).
Leczenie to pozwala w 90% zahamować postęp choroby, w tym w około 70% poprawić ostrość wzroku (zwykle o 1-2 rzędy na tablicy do badań).