Dr n. med. Piotr Rusek

Nowocześnie wyposażony gabinet okulistyczny oferuje diagnostykę chorób oczu dzieci i dorosłych.

Krótkowzroczność (myopia)

Jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do okulisty jest niewyraźne widzenie z daleka oraz pogorszenie widzenia o zmierzchu. U takich pacjentów poprawa widzenia do dali jest zauważalna w przypadku mrużenia oczu. Objawom krótkowzroczności towarzyszą też bóle głowy najczęściej zlokalizowane w okolicy czołowej. W tego rodzaju wadzie refrakcyjnej promienie świetlne wpadające do gałki ocznej, zamiast skupiać się na siatkówce, ogniskują się przed nią.
Przyczyny myopii najczęściej związane są ze zbyt długą gałką oczną. Mówimy wówczas o krótkowzroczności osiowej. Inną przyczyną są zaburzenia krzywizny poszczególnych elementów układu optycznego na przykład rogówki czy soczewki. Jest to krzywizna soczewkowa lub rogówkowa. W niektórych stanach chorobowych zarówno narządu wzroku, np. w zaćmie, lub chorobach ogólnoustrojowych, np. w cukrzycy, zmienia się współczynnik załamania ośrodków optycznych oka, co skutkuje wystąpieniem krótkowzroczności refrakcyjnej.
Aby zniwelować efekt nieostrego widzenia spowodowany krótkowzrocznością, można zastosować okulary korekcyjne bądź soczewki kontaktowe. Wykorzystywane szła i soczewki są wklęsło-wypukłe i rozpraszające. Krótkowzroczność można również leczyć za pomocą zabiegów chirurgicznych. Stosuje się różnego rodzaju metody, najczęściej zabiegi laserowe. Polegają one na skróceniu osi oka tak, by jego zdolność skupiająca zmniejszyła się do normalnego poziomu.

Z myślą o pacjentach dotkniętych krótkowzrocznością Gabinet Dr. Ruska oferuje specjalistyczną wizytę w tym zakresie lub pakiet wizyt z doborem okularów, również w wersji rozszerzonej z diagnostyką w lampie szczelinowej.

Dalekowzroczność

Dalekowzroczność, zwana inaczej nadwzrocznością to często spotykana wada refrakcyjna wzroku. Zaliczana jest do wady, która związana jest z nieprawidłowym załamywaniem światła w oku. Równoległe promienie świetlne wpadające do oka po przejściu przez ośrodki optyczne oka załamują się nie na siatkówce lecz za nią, a powstający na siatkówce obraz jest nieostry. Przyczyną takiego stanu może być zbyt krótka gałka oczna lub zbyt mała siła łamiąca rogówki lub soczewki. Wada ta powoduje niewyraźne widzenie przedmiotów, które znajdują się blisko, wówczas gdy doskonale widzi się przedmioty znajdujące się w sporej odległości. Zatem osoby z dalekowzrocznością mają problemy z czytaniem książek czy oglądanie telewizji, a obiekty widziane daleko będą wyraźne. W tego typu wadzie komfort i zakres widzenia zależy od wielkości wady.
Do korekcji dalekowzroczności najlepiej zastosować okulary korekcyjne bądź soczewki kontaktowe. Będą one odpowiednio skupiać promień światła w oku. W ostateczności ratunkiem dla zniwelowania dużej wady są metody chirurgiczne.

Gabinet Okulistyczny Dr. Ruska poleca szczególnie skorzystanie z wizyty specjalistycznej w celu potwierdzenia wady, jak również z pakietu wizyt oferujących dobór okularów z diagnostyką.

Astygmatyzm

Astygmatyzm to stosunkowo częsta wada wzroku, która sprawia, że oko nie jest w stanie skupiać światła we właściwy sposób. To choroba, w której powierzchnia oka zwana rogówką kształtuje się nieregularnie. Rogówka powinna być okrągła jak piłka do koszykówki, natomiast rogówka z astygmatyzmem porównywana jest do kształtu piłki do rugby. Poprzez swoją nierówność rogówka zniekształca światło docierające do oka, a widziane obiekty, bez względu na odległość w jakiej się znajdują, wydają się nieostre i zniekształcone.
Jak leczyć astygmatyzm?
Najczęściej stosuje się metody zachowawcze korekcji astygmatyzmu za pomocą soczewek okularowych i kontaktowych. Jedną z metod leczenia jest laserowa korekcja wzroku, która sprawia, że pacjent może pozbyć się problemu astygmatyzmu.
Pacjenci z astygmatyzmem wewnętrznym mogą poddać się refrakcyjnej wymianie soczewki czy wszczepieniu soczewki fakijnej. Osoby cierpiące jednocześnie na astygmatyzm i zaćmę mają obecnie szeroki wybór soczewek wewnątrzgałkowych w wersji torycznej.
Nasz Gabinet Okulistyczny oferuje w tym zakresie pełną diagnostykę astygmatyzmu z wykorzystaniem nowoczesnych badań z zakresu topografii rogówki, leczenie metodami zachowawczymi , jak również dobór i korekcję soczewkami torycznymi.

Prezbiopia

To pogorszenie widzenia na bliskie odległości spowodowane zmniejszającą się wraz z wiekiem zdolnością akomodacji oka. Prezbiopia związana jest z naturalnym procesem starzenia się organizmu i często rozwija się po 40-tym roku życia. Pacjenci z prezbiopią mają problemy z ostrością widzenia z bliska i na odległości pośrednie, co utrudnia wykonywanie wielu czynności m.in. czytanie małego druku, korzystanie z komputera, czy telefonu. Zdolność akomodacyjna oka zależy również od stanu soczewki- zmniejszona jej elastyczność pogarsza akomodację, czyli dostosowanie się oka do przedmiotów w rożnych odległościach od obserwatora.
Leczenie prezbiopii, czyli starczowzroczności, można podzielić na metody chirurgiczne (operacja) i niechirurgiczne. Zdecydowanie częściej preferuje się użycie metod nieoperacyjnych. Do sposobów korekcji prezbiopii bez zabiegu należy: stosowanie okularów, stosowanie soczewek kontaktowych lub farmakologia.
Korekcja prezbiopii za pomocą okularów jest najczęściej wybieraną formą korygowania starczowzroczni. W zależności od preferencji pacjenta, jego potrzeb i stopnia zaawansowania starczowzroczności poleca się szkła jednoogniskowe, dwuogniskowe lub progresywne.
Prezbiopię można również leczyć soczewkami kontaktowymi lub za pomocą korekcji laserowej.
Korekcja prezbiopii powiązana z operacją zaćmy może polegać na zastosowaniu soczewek sztucznych: jednoogniskowych, wieloogniskowych, soczewek o zwiększonej głębi ostrości (EDOF) lub akomodacyjnych. Coraz częściej zaleca się wymianę naturalnej, zdrowej soczewki, która nie akomoduje na sztuczną.

W leczeniu prezbiopii Gabinet Dr.Ruska, oprócz wizyty konsultacyjnej z możliwością doboru soczewek, przygotował pakiet wizyt obejmujących dobór okularów, również z poszerzoną diagnostyką, czyli badaniem w lampie szczelinowej.