Co to jest zaćma?

Zaćma (katarakta) to zmętnienie soczewki znajdującej się w oku, które jest główną przyczyną ślepoty na świecie. Jest najczęściej wynikiem naturalnego procesu starzenia się, rzadziej może być spowodowana urazem oka, pewnymi chorobami a nawet stosowaniem niektórych leków. Przebiega bezboleśnie i może w początkowych stadiach nie dawać zauważalnych objawów.

 

Jakie są objawy zaćmy?

Sygnałem świadczącym o początkach zaćmy może być konieczność częstej zmiany okularów lub problemy z dobraniem odpowiedniej korekcji. Chory widzi jak przez mgłę, ćmę - stąd nazwa tej choroby. Często skarży się na olśnienie, szczególnie uciążliwe wieczorem przy prowadzeniu samochodu. Czasem, gdy zaćma dotyczy jądra soczewki, pacjent zaczyna czytać bez okularów a do dali potrzebuje szkła tzw. "minusowe". W miarę postępu zaćmy pogarsza się ostrość widzenia z daleka i z bliska.

 

Leczenie zaćmy

Zmętnienie soczewki jest nieodwracalne i nie można go zlikwidować za pomocą diety czy zabiegów laserowych. Zaćmę możemy leczyć tylko operacyjnie. Operacja polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu sztucznej, o odpowiedniej dla chorego wartości optycznej. Od kilku lat nastąpił ogromny postęp w zakresie technik operacyjnego leczenia zaćmy. Nie powinno się czekać, aż zaćma stanie się dojrzała. Zabieg jej usunięcia należy wykonać wtedy, kiedy utrudnia ona normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, przeszkadza w pracy.

 

Metoda leczenia

Najbardziej nowoczesną metodą operacji zaćmy jest fakoemulsyfikacja. Polega na rozdrobnieniu zmętniałej soczewki, a następnie usunięciu mas soczewki z pozostawieniem jej torebki. Do pozostawionej torebki wszczepia się sztuczną soczewkę. Całą operację wykonuje się poprzez małe nacięcie oka (poniżej 3 mm).

 

Zalety chirurgii małego cięcia

Szybkie gojenie się rany, brak konieczności zakładania szwów i mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia astygmatyzmu pooperacyjnego. Możliwość wykonania operacji w znieczuleniu kroplowym, najmniej obciążającym dla chorego. Szybsza rekonwalescencja po zabiegu i możliwość powrotu do domu w dniu operacji. Powrót do codziennych zajęć następuje w ciągu kilku do kilkunastu dni po zabiegu.

Sample Content

Początek strony