Gabinet okulistyczny 
dr Piotr Rusek

Nowocześnie wyposażony gabinet okulistyczny oferuje diagnostykę chorób oczu dzieci i dorosłych.

ZAPRASZAMY

Zaćma

Layout banner

Zaćma (katarakta) to zmętnienie soczewki znajdującej się w oku, które jest główną przyczyną ślepoty na świecie. 

Czytaj więcej

AMD

Layout banner

Zwyrodnienie plamki żółtej, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (ang. Age-related Macular Degeneration).

Czytaj więcej

Soczewki

Stunning Colors

Stosowane przez nas soczewki, m. in. typu Acrysof są zbudowane z najwyższej jakości materiałów.

Czytaj więcej

Leczenie zaćmy

Co to jest zaćma?

Zaćma (katarakta) to zmętnienie soczewki znajdującej się w oku, które jest główną przyczyną ślepoty na świecie. Jest najczęściej wynikiem naturalnego procesu starzenia się, rzadziej może być spowodowana urazem oka, pewnymi chorobami a nawet stosowaniem niektórych leków. Przebiega bezboleśnie i może w początkowych stadiach nie dawać zauważalnych objawów.

 

Jakie są objawy zaćmy?

Sygnałem świadczącym o początkach zaćmy może być konieczność częstej zmiany okularów lub problemy z dobraniem odpowiedniej korekcji. Chory widzi jak przez mgłę, ćmę - stąd nazwa tej choroby. Często skarży się na olśnienie, szczególnie uciążliwe wieczorem przy prowadzeniu samochodu. Czasem, gdy zaćma dotyczy jądra soczewki, pacjent zaczyna czytać bez okularów a do dali potrzebuje szkła tzw. "minusowe". W miarę postępu zaćmy pogarsza się ostrość widzenia z daleka i z bliska.

 

Leczenie zaćmy

Zmętnienie soczewki jest nieodwracalne i nie można go zlikwidować za pomocą diety czy zabiegów laserowych. Zaćmę możemy leczyć tylko operacyjnie. Operacja polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu sztucznej, o odpowiedniej dla chorego wartości optycznej. Od kilku lat nastąpił ogromny postęp w zakresie technik operacyjnego leczenia zaćmy. Nie powinno się czekać, aż zaćma stanie się dojrzała. Zabieg jej usunięcia należy wykonać wtedy, kiedy utrudnia ona normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, przeszkadza w pracy.

 

Metoda leczenia

Najbardziej nowoczesną metodą operacji zaćmy jest fakoemulsyfikacja. Polega na rozdrobnieniu zmętniałej soczewki, a następnie usunięciu mas soczewki z pozostawieniem jej torebki. Do pozostawionej torebki wszczepia się sztuczną soczewkę. Całą operację wykonuje się poprzez małe nacięcie oka (poniżej 3 mm).

 

Zalety chirurgii małego cięcia

Szybkie gojenie się rany, brak konieczności zakładania szwów i mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia astygmatyzmu pooperacyjnego. Możliwość wykonania operacji w znieczuleniu kroplowym, najmniej obciążającym dla chorego. Szybsza rekonwalescencja po zabiegu i możliwość powrotu do domu w dniu operacji. Powrót do codziennych zajęć następuje w ciągu kilku do kilkunastu dni po zabiegu.

Zaćma

Zaćma (katarakta) to zmętnienie soczewki znajdującej się w oku, które jest główną przyczyną ślepoty na świecie. Jest najczęściej wynikiem naturalnego procesu starzenia się, rzadziej może być spowodowana urazem oka, pewnymi chorobami a nawet stosowaniem niektórych leków. Przebiega bezboleśnie i może w początkowych stadiach nie dawać zauważalnych objawów.

Oftalmoskop

Gorlice będą drugim po Krakowie ośrodkiem, w którym wykonywane będą zabiegi z zakresu tak zwanej chirurgii witreoretinalnej. Więcej

Opinie pacjentów

W sierpniu bieżącego roku miałam operację usunięcia zaćmy na Oddziale Okulitystyki Szpitala w Gorlicach. Oddział ten jest bardzo przyjazny dla pacjentów, którzy spotykają odpowiednią opiekę medyczną. Od dawna cierpiałam na choroby oczu, które mogły przyczynić się do pogorszenia końcowego efektu operacji. Teraz widzę świetnie i tą drogą pragnę serdecznie podziękować Panu Ordynatorowi dr. nauk med. Piotrowi Ruskowi i całemu Personelowi Medycznemu za otrzymany cud widzenia
Paweł

Opinia – Znany lekarz

Pragnę wyrazić wdzięczność i podziękowanie dla dr Piotra Rusek za uratowanie mojego wzroku. Wyjątkowy lekarz-człowiek. Profesjonalista z wielkim sercem i cierpliwością. Dziękuję Panie Doktorze. Z wyrazami uznania Helena Szewczyk.
Helena Szewczyk

 

12 X 2011 miałam skomplikowaną operację przestarzałej zaćmy, która się udała i dzięki temu widzę! Jakie to szczęście widzieć! Panie Doktorze tą drogą składam serdeczne podziękowanie Panu i Personelowi, Wdzięczna Pacjentka K. I. z Krynicy Ps. życzę zdrowia i sukcesów w pracy.
Pacjentka K. I. z Krynicy

 

Wspaniały lekarz i specjalista w swojej dziedzinie. Ponadto- co nie mniej ważne- życzliwy dla pacjentów, o ogromnej kulturze osobistej, pragnący każdemu służyć pomocą,biorący pod uwagę indywidualne potrzeby chorych.Panie Doktorze,serdecznie dziękuję za uratowanie wzroku mojemu Tacie.Pana postawa przywróciła mi wiarę w moich kolegów- lekarzy z Gorlic.Jest Pan wzorem-jaki powinien być stosunek lekarza do chorego starego człowieka i do jego rodziny. Dziękuję!
lek.med.Maria Leśniak
 

Od poniedziałku do piątku w godz. 15 30 - 18 00

Tel: 731 533 533

Gorlice, ul. Słoneczna 2

Początek strony